Cikk ismertetés: COVID-19 kisgyermekek és kamaszok között Európában
A legfrissebb Lancet Child Adolesc Health folyóiratban 2020. 09.04-én megjelent cikket szeretném Nektek bemutatni. Ezt a vizsgálatot az első hullámban végezték, 2020. áprilisban, amikor a világon mindössze 10 darab, gyermekek megbetegedésével foglalkozó tanulmány állt rendelkezésre (Kína, Spanyolország és Olaszország). Ez a vizsgálat multicentrikus, azaz több európai ország vett benne részt.
Hogyan lehetséges ez, amikor káosz uralkodott és nem volt semmi sem egységes az európai országok között?
Úgy, hogy egy jól és régóta működő, összehangolt szervezet, a Paediatric Tuberculosis Network European Trials Group (ptbnet) gyűjtötte össze az adatokat, arról, hogy
- milyen tüneteket okozott a COVID-19 betegség a vizsgált gyerekeknél
- mennyire volt súlyos a betegség megjelenése
- mennyien kerültek kórházba miatta
- milyen kezelést alkalmaztak.
25 ország 82 egészségügyi intézményéből gyűltek össze az adatok. Igen, magyarországi adat is van ebben a cikkben, 1-10 beteg adatai kerültek be ebbe a központi elemzésbe.
A résztvevő centrumok helye és a betegszámok országonként
Forrás:
COVID-19 in children and adolescents in Europe: a multinational, multicentre cohort study Lancet Child Adolesc Health. 2020 Sep; 4(9): 653–661.
Összesen 582 beteg gyermek adataiből a következőket állapították meg:
- átlagéletkor 5 év volt
- több lány betegedett meg
- a megbetegedett gyermekek 25%-ának volt valamilyen alapbetegsége
- az összes beteg, több, mint fele, 62%-a került kórházba
- 8% (48 beteg) került intenzív osztályra
- 4 % (25 beteg) igényelt gépi lélegeztetést.
Mik voltak a tünetek?
- A gyermekek 16%-a tünetmentes volt, rutin szűréssel derült ki, hogy fertőzöttek.
- Láz a betegek 65%-ában megjelent. Ez azt is jelenti, hogy a betegek 35%-ának nem volt láza! Tehát itt a leggyakoribb szülői kérdésre a válasz? Lehet “kovidos” láz nélkül? IGEN, lehet.
- Légúti tünetek (mindenféle) a betegek 79%-ában jelentkeztek
- Gyomorbélrendszeri (döntően hasmenés) 22%-ban állt fenn
- Fejfájás 28%-ban.
Igen, én is felfigyeltem rá, itt az íz és szagérzékelés elvesztése nem szerepelt még, talán ekkor még nem tulajdonítottak neki olyan jelentőséget, mint később.
Kik kerültek intenzív osztályra?
- az egyhónapos kor alatti újszülöttek
- akinek volt valamilyen alapbetegsége
- inkább fiúk
- azok, akiknek alsóbb légutaik (vagyis a kis hörgőcskék, alveolusok) betegedtek meg és más vírus is kimutatható volt a mintáiból.
Milyen terápiát kaptak?
- a médiából is jól ismert maláriaellenes szert, hydroxychloroquint,
- vírusellenes szereket: remdesivir, lopinavir, ritonavir, oseltamivir (ez utóbbi ismerős lehet, Tamiflu néven szoktuk alkalmazni influenza fertőzés kezdeti stábiumában)
- Immunrendszer működését befolyásoló szereket: kortikoszteroid, vénás immunglobulinok, biológiai terápiák.
Milyen volt a gyógyulási arány?
Szépen gyógyultak 578-an, de sajnos 4 beteg (0,69%) elhunyt. Mind a négyen 10 éves kor felettiek voltak. Bizony, noha a fiatalabban gyakrabban kerültek intenzív osztályra, mégis az intenzív ellátásra szoruló súlyos betegek közül 4 idősebb gyermek huny el.
Az eddigi adatok alapján a fertőzöttek kevesebb, mint 20%-a gyermek világszerte.
Európai adat az áprilisban végzett kutatásban még nem szerepel, de a szerzők felhívják a figyelmet arra, hogy a számok valószínűleg nem a valós helyzetet állapotot tükröznék, mivel sok európiai országban különböző okoknál fogva (itt nem kerül részletezésre) nem kerül be az egészségügyi ellátó rendszerbe minden pozitív eset, a tesztelésről pedig különböző álláspontok állnak rendelkezésre, így a valós szám ismeretlen marad.
Jelenleg 2020 szeptember elején talán nem is ezek a számok a legfontosabbak az egyén számára… amikor egyre több iskolában jelentenek COVID-19 pozitív gyermeket. Az alapellátó gyermekorvosok erőn felül teljesítenek, hiszen a lázas légúti betegek hatalmas tömege tódulna a rendelőkbe (a terjedés megelőzése érdekében telemedicina keretein belül szűrik elő a betegeket a terjedés megelőzése érdekében). Igen nehéz feladatuk van, mivel több 100 lehetséges kórokozó létezik. Emellett hatalmas a lelki teher a szülőkön is, imádkoznak, nehogy náthás, vagy bármi enyhe baja is legyen a gyereknek, mert 10 napra otthon kell maradni. És ez még csak a kezdet.
Kitartást kívánok a kollégáimnak, minden szülőnek, családnak, iskola-és óvodavezetőnek, mindannyiunknak az elkövetkező időszakra.
Forrás:
- Florian Götzinger és társai: COVID-19 in children and adolescents in Europe: a multinational, multicentre cohort study
- Lancet Child Adolesc Health. 2020 Sep; 4(9): 653–661.